Kraniosakrální terapie
Terapeut: paní Urbanová
Cena kraniosakrální terpaie: 400 Kč/ 60 minut (podle potřeby i déle)
Trpíte bolestmi hlavy, zad, kloubů, trápí vás snížená imunita, napětí, stres? Máte potíže se soustředěním, nízké sebevědomí, deprese? Všechno jste vyzkoušeli, ale nic nepomáhá? Řešením by mohla být kraniosakrální terapie (KST).
Tato velmi jemná manuální technika, aplikovaná na základě principů krainosakrálního systému, zlepšuje přirozené tělesné léčebné procesy a ukazuje se být účinným způsobem léčby širokého spektra zdravotních obtíží.
Co je kraniosakrální systém?
Název metody je odvozený od spojení slov cranio (lebka) a os sacrum (křížová kost). Kraniosakrální systém sestává z mozku a míchy, které jsou chráněné po celé ploše mozkovými plenami a omývané mozkomíšním mokem, jenže mozek i míchu vyživuje a čistí. „Mozkomíšní mok je v pravidelných intervalech vyráběný a vstřikovaný do systému a následně vstřebávaný tak, že se střídavě zvětšuje a zmenšuje jeho objem, což umožňují nepatrné pohyby lebečních kostí a také pružnost celého tlakového systému. Kraniosakrální rytmus (obvykle 8-12 pulzů/min.) patří ke třem základním rytmům člověka (vedle srdečního a dechového) a zásadním způsobem ovlivňuje psychickou i fyzickou kondici. Projevuje se velmi jemnými, pomalými a pravidelnými pohyby lebečních kostí, celé páteře a kosti křížové a následně i dalších připojených kostí,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Denisa Holubová ze soukromé praxe v Brně. Tkáňový systém má schopnost ukládat do tzv. tkáňové paměti veškeré prožitky jako například úrazy, nemoci či emoční zážitky. V těle se následně vytvářejí bloky a postupem času dochází k jejich řetězení, a tím k vyvolání bolesti, nebo dokonce nemoci. „Například úraz v oblasti kostrče může s odstupem času i několika let způsobit bolesti hlavy, dýchací obtíže a podobně. Místo, kde subjektivně vnímáme bolest, není vždy místem skutečné příčiny,“ Varuje Mgr. Denisa Holubová. Techniky kraniosakrální terapie však umějí tyto blokády uvolnit.
Jak terapie probíhá?
Samotná terapie je velmi poklidná a příjemná. Klient leží pohodlně na lůžku a terapeut přikládá ruce lehkým tlakem či tahem na různá místa na hlavě a těle klienta, aby cítil a napojil se na kraniosakrální rytmus a uvolnil problémová místa. Citlivější lidé mohou zaznamenat samotný pohyb lebečních kostí, uvolňování tkání nebo snížení psychického napětí. Při spontánních emocionálních nebo tělesných reakcích terapeut nezasahuje do děje projevů, nebrání jim, jen citlivě provází. Tělo na tuto terapii reaguje i několik týdnů, proto se další ošetření provádí nejdříve za dva týdny. Součástí ošetření je i konzultace o potřebách a pocitech klienta, vlastní ošetření trvá 60-80 minut. Pro efektivnější a hlubší práci se doporučuje série 6-10 ošetření.
Široké využití
Kraniosakrální terapie je dnes široce používaná mezi zdravotnickými profesionály včetně osteopatů, chiropraktiků, psychiatrů, psychologů, zubařů, fyzioterapeutů a profesionálních masérů. „Kraniosakrální terapie se nedoporučuje po zlomeninách lebky a nitrolebečním krvácení, u epilepsie, aneurysmatu, po akutních infarktech či cévních mozkových příhodách. Těhotenství kontraindikováno není, naopak velmi přispívá k psychické a fyzické kondici budoucí maminky a plodu,“ říká Mgr. Denisa Holubová.
V kraniosakrální terapii se hledá přirozená cesta, jak tělo podpořit, aby se léčilo samo, a člověk tak dosáhl rovnováhy nejen tělesné, ale i duševní. Zbystřuje přirozenou intuici.
S čím může KST pomoci?
- stres, napětí, přetížení
- bolesti hlavy, migrény, závratě
- chronické bolesti krční páteře, zad a kloubů
- křečovité stavy
- poúrazová a pooperační rekonvalescence
- snížená imunita
- nespavost, neklid
- některé oční a ušní potíže
- záněty
- podpora a příprava na porod, poporodní trauma
- problémy s učením a soustředěním se
- hyperaktivita u dětí, autismus
- deprese, emocionální poruchy
- podpora procesu osobního růstu prohlubování uvědomování si sebe i těla
Michael Kern o kraniosakrální terapii
Z knihy Dech života - Moudrost skrytá v těle (jak to celé vlastně funguje):
"Nejvíce z těchto prvních setkání si vybavuji, jak jsem se cítil "vyslyšen". Nebylo to ale díky nějakým slovním ujištěním nebo účastnému naslouchání - i když na ty také jistě došlo - spíše, jsem se tak cítil proto, že se mne nikdo nikdy takovým způsobem nedotýkal. Terapeut mě položil ruce na hlavu tak, že se jí sotva dotýkaly, a tiše je tam nechal ležet, jako by na něco vyčkával. Nikdy jsem nezažil takový lehký a přitom pronikavý dotek, ani jsem nebyl v tak blízkém a přitom prostorném kontaktu s druhou osobou. Připadalo mi, jako by v tom kontaktu držel celou mou bytost - mysl, tělo i srdce.
Navíc to nebyl jen nějaký statický či pasivní proces, protože jsem zřetelně cítil, jak někde uvnitř dochází k ohromnému přeskupování sil. Mezi terapeutovýma rukama a mým tělem docházelo k jasné a dynamické komunikaci. Jeho ruce se mne dotýkaly přesně a cíleně tím nejvhodnějším způsobem. Pomalu jsem si začal uvědomovat, že je tu ještě něco jiného, co přesahuje vnitřní zmatek a napjatost, které v sobě mé tělo zrovna nosí. Začal jsem si uvědomovat hloubku přítomnosti a uzdravování a začal se uvolňovat."
Kraniosakrální terapie
Alternativní léčitelské umění, v němž hrají klíčovou roli citlivé ruce. Tato terapie má své kořeny v práci legendárních amerických osteopatů a spoléhá se především na vnitřní životní síly organismu a vrozené schopnosti těla “pamatovat si“ zdraví jako trvalý stav. Uvolňuje zadržované síly a nahromaděný stres, které tvoří základní schéma většiny dnešních chorob.
Jedna z recenzí na knihu o kraniosakrální terapii:
„Přál bych si, aby se tato kniha dostala i ke studentům medicíny. Pochopí, jak důležité je pro lékaře citlivost v rukách. A uvědomí si, že jejich ruce mají léčivou moc“.
DR. Michel Odent, porodník a průkopník přirozených porodů, zakladatel Primar Health Research Centre